Jak vznikla Irská káva?

Irská káva je celosvětově jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších kávových nápojů. Je to nadčasová klasika, kterou zná většina lidí, i když nepijí kávu nebo whisky. Kde byla irská káva poprvé připravena a je skutečně z Irska? Pojďme se podívat na irskou kávu a její původ. 

PŮVOD IRSKÉ KÁVY

Příběh irské kávy je fascinující. Zatímco někteří mylně tvrdí, že rodištěm irské kávy je San Francisco, pravdou je, že první irská káva je opravdu původem z Irska. Nápoj byl vytvořen jednoho deštivého dne ve 40. letech 20. století Joe Sheridanem, šéfkuchařem a manažerem letiště Little Foynes poblíž Limericku v Irsku. Z důvodu špatného počasí byly lety zrušeny a cestující museli strávit noc na letišti. Joe Sheridan hledal způsob, jak udržet své zákazníky v teple a pohodě během dlouhého čekání. Rozhodl se smíchat kávu, whisky, cukr a smetanu, a zázrak byl na světě. Lidé si tento nápoj okamžitě zamilovali a stala se z něj specialita, která se postupně rozšířila z malé letištní restaurace do celého světa. 

JAK SE PŘIPRAVUJE IRSKÁ KÁVA?

Irská káva se snadno připravuje doma, protože vyžaduje jen několik základních ingrediencí. Pravidlem číslo jedna pro irskou kávu je použití pravé irské whisky. Pak už vám stačí jen tři další suroviny, a to dobrá káva, cukr a trocha našlehané smetany. 

Kávu si připravte do speciální sklenice na irskou kávu nebo většího šálku. Smíchejte ji s panákem irské whisky, podle chuti přidejte cukr a vše promíchejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté po lžičce pomalu nalijte šlehačku, to zajistí, aby se nepromíchala s kávou. Měla by přetékat přes vršek lžičky a měkce přistát na vršku kávy. Pak už se jen posaďte a užívejte si chuť té nejlepší irské kávy.

Tento lahodný nápoj si ale můžete vychutnat i v nealkoholické verzi díky instantní irské kávě v prášku. Tuto slazenou rozpustnou směs s mlékem, kávou a příchutí irského krému stačí jednoduše zalít horkou vodou, zamíchat a máte hotovo. Od originálu ji téměř nepoznáte a můžete si ji dát kdykoliv. Vyzkoušejte třeba neodolatelnou NESCAFÉ Irish Cream

KDY SE IRSKÁ KÁVA PIJE?

Irskou kávu je nejlepší si vychutnat ráno, kdy vám zaručí perfektní start do nového dne nebo po večeři jako sladkou tečku, která vám dodá energii na divokou párty.