Příprava kávy v kávovaru - 1. část

Rádi si po ránu vychutnáte kvalitní espresso z čerstvě namleté kávy, ale nemáte možnost a čas dopřát si každý den návštěvu oblíbené kavárny? Máme pro vás řešení! 

Pořiďte si kávovar a kávu si můžete připravit podle vašich časových možností z pohodlí domova. Nic neudělá domov domovem jako vůně čerstvě připravené kávy.

Druhy kávovarů

Jsme rozhodnuti pro koupi nového kávovaru. Co teď? V nabídce je mnoho kávovarů, při nichž se člověk pomalu ztrácí, tak podle jakých kritérií vybrat?

Výběr kávovaru záleží na preferencích každého požitkáře kávy. Ať už si dopřáváte kávu dennodenně či občasně, jste velká rodina nebo jednotlivec, pro každého je řešení.

JAKÉ MÁME DRUHY KÁVOVARŮ?

 • Pákové kávovary
 • Automatické kávovary
 • Kapslové kávovary
 • Alternativní způsoby přípravy kávy, které si blíže přiblížíme v 2. části článku:
  • French press
  • Moka konvičky
  • Vacuum pot
  • Aeropress

storage-image_jpeg-20180910091258-1935-coffee-206142-1920

KÁVOVARY NA KAPSLE

Nejméně doporučený způsob přípravy kávy, ale zároveň jeden z nejjednodušších. Jako první zvolíme kapsle dle vašich preferencích. Ty poté vložíme do kávovaru a zahájíme proces přípravy kávy stisknutím tlačítka. Tento kávovar doporučujeme méně náročných spotřebitelům, kteří si chtějí dopřát kávu rychle, jednoduše a zároveň v menší frekvenci.

Nevýhodou je drahá obsluha zařízení a nutnost koupě kapslí. Zvažte tedy, kolik kávy denně vypijete, kolik hostů pohostíte a zda se vám pořízení kávovaru na kapsle vyplatí. Samotné kávovary však patří mezi levnější.

PÁKOVÉ KÁVOVARY

Pákové kávovary doporučujeme opravdovým milovníkům kávy a náročným spotřebitelům, kteří si kávu chtějí připravit vlastnoručně. Největší význam se přikládá samotné přípravě kávy. Na jednom zařízení tak může být připravena jak káva vysoké kvality, tak i káva kvality nižší. Rozhoduje mnoho faktorů při obsluze. Jak již bylo zmíněno, obsluha tohoto typu kávovaru patří mezi nejnáročnější, výsledek však stojí za to.

Jako první si nachystáme kávu, kterou si umeleme v mlýnku nebo pořídíme již namletou. Pro přípravu doporučujeme vybírat z kvalitních zrnkových káv. Připravenou kávu si odměříme, dáme do tzv. páky se sítkem a upěchujeme. Následně umístíme páku do příslušného místa a nyní můžeme spustit horkou vodu. V tuto chvíli máme kávu v požadované velikosti a chuti. Většina kávovarů má k dispozici i trysku k přípravě mléčné pěny. Z espressa tak hravě vytvoříte například lahodné cappuccino.

Kávovary patří mezi dražší, k uvážení je také vzít v potaz pořízení vlastního mlýnku.

storage-image_jpeg-20180910091411-9965-coffee-802057-1920

AUTOMATICKÉ KÁVOVARY

Pokud vás pákový kávovar tak trochu vyděsil, nabízíme i jinou alternativu. Automatické kávovary jsou mnohem pohodlnější a zdaleka ne tak náročné na obsluhu. Vše probíhá automaticky - do přihrádky vložíme kávová zrna a naplníme nádržku na vodu. Nyní  zvolíme program, který náš kávovar nabízí a stisknutím tlačítka se nám připravuje káva.

Výhodou tohoto kávovaru je snadná obsluha a možnost volby z mnoha programů. Pokud si chcete připravit také lahodné cappuccino a latte macchiato, volte automatický kávovar se zásobníkem na mléko.

Jedinou nevýhodou těchto kávovarů je pak vysoká pořizovací cena.

 

Ať už vyberete jakýkoliv kávovar, při pití kávy vám přejeme dobrou chuť!

 

Zdroj: https://www.homago.cz/i/820/hodnoceni-top-automatickych-kavovaru-2023-recenze-test