Vanilková, nugátová, čokoládová, i taková může být káva

Pumpkin latté, čokoládová káva, nugátová nebo káva s příchutí vanilky. Sbíhají se vám sliny? Už jste vyzkoušeli jednu z netradičních příchutí, které se v poslední době těší větší a větší oblibě? Vyzkoušejte něco nového a netradičního, přesvědčte se, jak lahodná může být káva s příchutí.

Na chvíli se zastavte a vnímejte lahodnou vůni kávy. Patříte mezi kávomily, kteří si navíc libují ve sladkém? Jak se říká, káva a dort je nejlepší sport! Ale co když není na zákusek čas, co takhle káva a zákusek v jednom? Jde to, poznejte kouzlo aromatizované kávy.

Odkud pramení ochucená káva? 

Káva s příchutí se používá již po dlouhá staletí. Avšak až v 70. letech minulého století se objevila na trhu ve formě, jako ji známe dnes. Aromatizovaná káva pochází z USA a právě zde se stala velice populární. Především kvůli marketingovým kampaním nejznámějšího řetězce kaváren. Starbucks nabízí mnoho druhů ochucených káv, ať už se jedná o kávu s příchutí lískového oříšku, dýně, bílé čokolády nebo zeleného čaje matcha. Největším hitem byla bezesporu růžová káva, tzv. "Unicorn Frappucino". 

Jak kávu ochutit?

Na ochucení se většinou používá méně kvalitní káva. Jednou z možností jsou již aromatizovaná kávová zrna, ta se ochucují různými látkami, ať už syntetickými nebo přírodními. Nejprve se zrna postříkají nosným olejem a po upražení se dále ochucují. Aromatizovaná zrna se ochucují příchutěmi jako kardamon, čokoláda, skořice, med nebo oříšky. Pokud dáváte přednost extravagantním příchutím, pak volte kombinace jako máta, maliny, banán, citron či jiné druhy ovoce. 

Další možností, jak kávu ochutit, jsou již připravené sirupy. V tomto případě je recept velice jednoduchý. Do připravené kávy přidejte porci zvoleného sirupu, vybírat lze z příchutí jako je například čokoláda, vanilka, oříšek nebo skořice.

Jistě znáte alžírskou kávu s vaječným koňakem, irskou kávu s whiskey nebo amaretto kávu. Tušíte správně, další možností ochucení kávy je přidáním alkoholu. Zde se kreativitě meze nekladou, vychutnejte si tradiční kávu s rumem, netradičně s vínem nebo šampaňským nebo s likérem baileyś, v příchutí tzv. irish crem. 

Jak kávu pít? 

Ochucenou kávu lze pít na mnoho způsobů. Kupříkladu ledovou formou frappé doplněnou o porci kvalitní šlehačky, což jistě v letních dnech ocení nejeden milovník kávy nebo také klasicky horkou přidáním zvolené příchutě. Pokud si chce spravit den aromatizovanou kávou, ale nemáte čas vysedávat v kavárnách, nejlepším řešením je využít nabídek kaváren a vzít si kávu s sebou do papírového kelímku, tuto možnost můžete využít v provozovnách označené Coffee TO GO. 

Myslete také na to, že ochucená káva obsahuje daleko více kalorií, než káva černá. Pokud cukru neholdujete nebo se chcete vyvarovat kalorické bombě, ale zároveň svou kávu obohatit o novou příchuť, dopřejte si šálek kvalitního espressa nebo tradiční turecké kávy obohacené o trochu skořice, hřebíčku nebo jiného koření. Uvidíte, jak rázem provoní celý prostor.