Suroviny a příslušenství pro nápojové automaty

5 originálních tipů, jak využít kávovou sedlinu

5 originálních tipů, jak využít kávovou sedlinu 11.4.2023
Každý den se na světě vyhodí tuny materiálu, který je možné ještě opakovaně využít. Vyhazujete po přípravě kávy kávovou sedlinu? S blížícím se Dnem Země by měl každý z nás udělat něco dobrého pro naši planetu. Dáme vám třeba několik tipů na to, jak zbytkové kávové sedliny využít!

Odhaduje se, že denně se na naší planetě vypije přes 2 miliardy šálků kávy. Spotřeba kávy je obrovská a obrovský je také odpad v podobě kávových sedlin, který za sebou tato spotřeba zanechává. Přitom existuje spousta kreativních způsobů, jak zbytkové kávové sedliny využít. Udělejte na Den Země něco pozitivního pro naši planetu a osvojte si alespoň jeden z našich 5 originálních tipů na to, jak využít kávové sedliny, které by jinak skončily v odpadu!

 

Kávová sedlina jako hnojivo pro vaši zahradu

Většinu půdy je potřeba hnojit, aby měly rostliny výživu, kterou potřebují, obzvláště na jaře. Kávová sedlina totiž obsahuje několik klíčových minerálů pro růst rostlin – dusík, vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík a chrom. Současně kávové sedliny napomáhají k odstraňování těžkých kovů v půdě, které zeminu kontaminují. Zbytková kávová sedlina tak poslouží jako skvělé hnojivo zejména pro růže, azalky, hortenzie nebo oblíbené zahradní borůvky.

 

Vyzkoušejte kávové sedliny jako přírodní peeling

Za peeling na vaši pokožku už nemusíte zbytečně utrácet, stačí využít kávovou sedlinu, kterou pravděpodobně již doma máte. Kávová sedlina obsahuje drobná zrnka kávy, díky čemuž bude skvěle fungovat k očištění vaší pokožky od odumřelých buněk a suché kůže. Navíc se už nemusíte bát žádné alergické reakce, protože se jedná o čistě přírodní produkt.

 

Obarvěte si pomocí kávové sedliny Velikonoční vajíčka

V čase Velikonoc se vám také bude kávová sedlina hodit jako barvivo na vajíčka. Smíchejte kávové sedliny s trochou octa a vody, ponořte vajíčka do vody a vykouzlete různě syté odstíny hnědé.

 

Kávová sedlina jako pohlcovač pachů nebo čistící prostředek

Bojujete s mastnotou nebo se z vaší lednice line nepříjemný zápach? S obojím vám kávové sedliny pomohou. Na připáleniny ve vaší pánvi postačí nasypat trochu kávových sedlin, nechat chvíli působit a poté umýt tak, jak jste zvyklí. Káva také výborně pohlcuje zápach. V případě nepříjemného zápachu ve vaší lednici, tak nasypejte trochu kávových sedlin do menší nádobky a vložte do lednice. 

 

Přírodní prostředek v boji proti škůdcům nebo blechám

Vůně kávy přirozeně odpuzuje škůdce i blechy. Silné aroma kávy vadí například slimákům, mšicím, mravencům nebo dalšímu dotěrnému hmyzu. Kávové aroma nesnesou také třeba blechy. Smícháním šamponu pro vaše domácí mazlíčky s trochou zbytkové kávové sedliny tak můžete zajistit, že se blechy a jiní parazité budou kožichům vašich mazlíčků obloukem vyhýbat.

 

Tak jakým způsobem kávovou sedlinu využijete?

frame-scrollup