Proč byste měli pít kávu s máslem? Tajemství bulletproof kávy odhaleno

Máte po kávě pocit, že jste roztěkaní, vaše pozornost skáče od jedné věci k jiné a nemůžete se plně soustředit? Nebo vás káva pouze chvilkově nabije a pak následuje přímý pád do únavy? V tom případě je káva s máslem to pravé pro vás! Co to vlastně káva s máslem neboli bulletproof káva je a jaké jsou její účinky na zdraví?
 

Co je bulletproof coffee neboli káva s máslem?

Káva s máslem, známá také jako bulletproof káva, je jedinečný nápoj, který si získává stále větší popularitu mezi milovníky kávy, příznivci zdravého životního stylu a biohackingu. Hlavním stavebním kamenem bulletproof kávy je kvalitní zrnková káva, přepuštěné máslo a MCT olej.

Přepuštěné máslo neboli ghí (ghee) je 100% čistý máselný tuk nejvyšší kvality, který je zbaven vody a má tak příjemnou máslovou vůni a velmi intenzivní chuť. V rámci ajurvédské medicíny je ghí považováno dokonce za elixír života díky svým prospěšným účinkům na zdraví.

MCT olej je součástí kokosového oleje a jeho největší výhodou je, že se rychle přeměňuje na energii bez toho, aniž by zatěžoval naše trávení. Obyčejný kokosový olej ale tak silné účinky nemá.

Vznik bulletproof kávy

O popularitu bulletproof kávy se zasloužil v roce 2009 americký biohacker Dave Asprey, který se zaměřuje na využívání vědeckých poznatků, nejnovějších technologií a nejrůznějších suplementů ke zlepšení kvality života. Během cestování po Tibetu si Asprey všiml, že někteří tamní obyvatelé si přidávají do své kávy máslo. V oblasti Himaláje je tento nápoj běžný a pije se již po staletí, protože zdejším lidem slouží jako výborný zdroj energie.

Po návratu do Spojených států začal Asprey experimentovat s vytvářením své verze této kávy. Vybral vysoce kvalitní kávová zrna, přidal čisté máslo a MCT olej. Tvrdil, že tato kombinace přináší různé zdravotní a energetické výhody, včetně zlepšeného mentálního výkonu a podpory metabolismu.

Asprey pak popularizoval tento recept prostřednictvím svého blogu, knihy a podcastu, a vytvořil tak koncept známý jako “bulletproof káva”. I se ohledně některých tvrzení o zdravotních výhodách této kávy vedou stále bouřlivé diskuze, stala se káva s máslem oblíbeným trendem v rámci komunity zájemců o zdravý životní styl a biohacking.

K čemu je káva s máslem dobrá?

1. DLOUHODOBÉ ZVÝŠENÍ ENERGIE

Díky kombinaci kávy, tuků a MCT oleje by měla bulletproof káva poskytovat trvalejší a stabilnější zdroj energie bez rychlých výkyvů a pádů, které mohou následovat po konzumaci čisté kávy. MCT a tuky s kávou hezky spolupracují a snižují tak nástup kofeinové stimulace. Namísto toho rozloží působení kofeinu do delšího časového úseku. Její účinky můžete pociťovat i po 8 hodinách, proto byste měli pít bulletproof kávu maximálně 8 hodin před tím, než se budete chystat do postele, jinak může mít káva s mlékem negativní vliv na kvalitu spánku.

2. PODPORA HUBNUTÍ

MCT olej v kávě by měl podporovat metabolismus, což může být přínosné pro ty, kteří chtějí zhubnout. Tuky z másla navíc přispívají k pocitu sytosti, takže nebudete mít delší dobu hlad. Velmi užitečné to může být také pro lidi, kteří experimentují s přerušovanými půsty, nízkosacharidovými nebo ketogenními dietami, kdy ketogenní efekt může být ještě intenzivnější.

3. ZLEPŠENÝ MENTÁLNÍ VÝKON

Někteří tvrdí, že kombinace kofeinu z kávy a tuků může přinést zlepšení kognitivních funkcí, jako je lepší soustředění a myšlení.

Je však důležité poznamenat, že některé z těchto tvrzení nejsou podloženy pevnými vědeckými důkazy a efekty mohou být individuální.

Recept na bulletproof kávu

Příprava bulletproof kávy je velice jednoduchá.

  1. Uvařte si kvalitní zrnkovou kávu tak, jak ji máte rádi. Pokud jste ale zvyklí pít malé espresso, doporučujeme do něj dolít více vody, aby se vám v něm máslo dobře rozmíchávalo.
  2. Přidejte 1-2 lžíce ghee a 1-2 čajových lžiček MCT oleje. Ze začátku začněte raději s menším množstvím surovin a uvidíte, jak se budete cítit. Později můžete přidat až 2 polévkové lžíce MCT oleje.
  3. Všechny suroviny dobře promíchejte, aby se propojily. Nejlepšího výsledku dosáhnete při použití šlehače na mléko, ručního mixéru nebo třeba mixéru na smoothie. Pokud je vše rozmícháno správně, vytvoří se lahodná pěna.
  4. Pak už jen stačí nalít do hrnku a vychutnávat si dlouhotrvající příliv energie.

Nezapomínejte na to, že by se bulletproof káva měla konzumovat s mírou a maximálně 8 hodin před spánkem.