Vliv kávy na zdraví: Je káva skutečně zdravotně prospěšná, nebo škodí?

Většina z nás si nemůže představit začít den bez šálku tohoto lahodného nápoje, ale co o ní říkají vědecké studie? Je káva skutečně zdravotně prospěšná, jak tvrdí jedni, nebo skrývá potenciální rizika, jak varují druzí? V tomto článku se podíváme na mýty i fakta, abychom vám přiblížili pravdu o vlivu kávy na vaše zdraví.
 

Výzkumy dokazují, že kvalitní káva není jen první pomocí před ospalostí a únavou. Kromě kofeinu, který má povzbuzující účinky, v sobě skrývá také skvostnou směsici minerálních látek, vitamínů a stopových prvků, které jsou prospěšné pro naše tělo. Šálek kávy denně, možná dva, jsou pro většinu lidí v pohodě. Ale když se množství denně vypité kávy začne zvyšovat, mohou se objevit potíže. Proto je důležité mít na paměti také škodlivé účinky pití kávy.

Pozitivní účinky kávy na náš organismus

Co se děje uvnitř našeho těla poté, co si dopřejeme tento oblíbený nápoj? Pojďme se podívat na pozitivní účinky, které káva může přinést našemu tělu a jak mohou ovlivnit naše každodenní životy.

  • Káva dodává tělu energii a zvyšuje výkon

Kofein, který zrnková káva obsahuje, blokuje přirozené neurotransmitery v našem mozku, které nás udržují uvolněné a v klidu. Místo toho se naše tělo začne cítit více probuzené a energické. To je důvod, proč se po šálku kávy cítíme tak, jako bychom mohli doběhnout na Měsíc a zpět. Kofein nám poskytuje jedinečnou dávku energie, která povzbuzuje naši pozornost, zlepšuje naši paměť, pomáhá nám dosahovat většího výkonu při cvičení a zvyšuje naši schopnost soustředit se na práci nebo studium.

  • Káva snižuje riziko některých onemocnění

Káva je bohatým zdrojem antioxidantů. Antioxidanty pomáhají tělo chránit před škodlivými účinky volných radikálů, které mohou v těle způsobit řadu onemocnění. Několik studií ukázalo, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají nižší riziko vzniku některých druhů rakoviny, onemocnění jater včetně jaterní cirhózy nebo cukrovky typu 2. Milovníci kávy mají také až o 60% nižší riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou nebo Alzheimerovou chorobou.

  • Káva zlepšuje náladu a duševní pohodu

Kofein má také svůj účinek na chemii našeho mozku. Zvyšuje hladinu dopaminu, neboli hormonu štěstí, díky kterému se cítíme dobře naladěni. Káva má také pozitivní vliv na naši duševní pohodu. Studie ukazují, že ti, kteří si dopřávají pravidelně šálek kvalitní kávy, mají méně šancí setkat se s depresemi a dalšími duševními potížemi.

Škodlivé účinky kávy na lidské tělo

Kdy káva škodí? Stejně jako s mnoha věcmi v životě, i u kávy platí pravidlo - všeho s mírou. Škodlivé účinky kávy na lidské tělo se mohou objevit u některých jedinců, zejména v případě nadměrné konzumace. Přijatelné množství kofeinu je v rozmezí 300-400 mg denně, což jsou asi 4 šálky kávy o celkovém objemu 945 ml. Je však důležité mít na paměti, že citlivost na kofein se u jednotlivců liší, a proto někteří lidé mohou pociťovat negativní účinky i při nižším množství kofeinu, zatímco jiní mohou dobře snášet i větší množství. Jaké jsou negativní účinky kávy na náš organismus?

  • Nespavost

Kofein blokuje účinky adenosinu, hormonu, který nás nutí cítit se unavení. Může trvat až osm hodin, než kofein úplně opustí náš organismus, takže pokud pijete kávu odpoledne nebo večer, může vám to způsobit potíže s usínáním, nespavost nebo negativně narušit kvalitu spánku.

  • Nervozita a úzkost

Překročení doporučené denní dávky kofeinu může způsobit nepříjemné pocity nervozity a úzkosti. U citlivých jedinců může nadměrná konzumace kávy dokonce vyvolat panické ataky. Je tedy důležité znát svou vlastní toleranci na kofein a konzumovat ho s mírou.

  • Trávicí problémy 

Káva podporuje tvorbu žaludečních šťáv, a tak u lidí, kteří ji pijí na lačný žaludek, může způsobovat pálení žáhy nebo dokonce vředy. Káva nemusí být také dočasně vhodná pro lidi trpícími nějakým žaludečním onemocněním.

Káva má své kouzlo. Její teplý, povzbuzující účinek může být pro mnohé návykový. Ale je důležité si uvědomit, že jako všechno, i káva může mít své stinné stránky. Důležité je najít vyváženost a poslouchat, co naše tělo potřebuje. Vždy pamatujte, že zdraví je na prvním místě.