7 mýtů o kávě, kterým byste rozhodně neměli věřit

Ať už kávu pijete nebo ne, určitě máte v kapse zásobu “faktů” o tomto oblíbeném nápoji. Jste si ale jistí, že jsou pravdivé? Připravili jsme pro vás výběr sedmi zajímavých mýtů, které o kávě kolují, ale k pravdě mají daleko.
 

Ať už kávu pijete nebo ne, určitě máte v kapse zásobu “faktů” o tomto oblíbeném nápoji. Jste si ale jistí, že jsou pravdivé? Připravili jsme pro vás výběr sedmi zajímavých mýtů, které o kávě kolují, ale k pravdě mají daleko.

1. KÁVA DEHYDRUJE

Pokud nepijete kávu v hodně přehnaném množství a dáte si maximálně 4 až 6 klasických šálků denně, na vylučování tekutin z organismu to nemá vliv. Když s kávou začínáte, můžou se vám její močopudné účinky zdát vyšší, dále ale nijak nestoupají. Potvrdily to i studie, které srovnávaly konzumenty kávy a lidmi, kteří kávu vůbec nepijí.

2. NEPIJTE KÁVU V TĚHOTENSTVÍ

Často se setkáte s myšlenkou, že káva v těhotenství by se měla úplně vynechávat. „Studie prokázaly, že malé množství kávy v těhotenství (do 150 mg kofeinu denně) nemá negativní efekt na vývoj plodu či případný vznik komplikací," vyvrací mýtus doc. Pavel Kohout, odborný garant Institutu kávy. Při kojení se množství kávy, které dítěti nijak neublíží, zvyšuje na 200 mg kofeinu, ženy se tak svého oblíbeného nápoje vzdát nemusí. storage-image_jpeg-20181127094540-9513-cappuccino

3. KÁVA ZVYŠUJE KREVNÍ TLAK

Pokud kávu nepijete v nijak velkém množství, nemusíte se ničeho obávat. Kofein sice může krátkodobě zvýšit tlak u lidí, kteří pijí kávu jen svátečně, do budoucna si na něj tělo ale vybuduje toleranci. Kávu si tak mohou dopřát i lidé se srdečními problémy.

4. PO KÁVĚ ŽLOUTNOU ZUBY

Další z řad mýtů, které slyšeli už opravdu všichni a přitom je odborné studie vyvracejí. Italští vědci z Anconské univerzity dokonce přišli s tím, že v kávě existuje látka, která zabíjí bakterie a snižuje tak kazivost zubů.

5. MLÉKO ZESLABÍ ÚČINKY KÁVY

Káva s mlékem, cappuccino nebo latté. Připadají vám slabší v účincích než klasické espresso? To není tak úplně pravda. Káva, do které se přidá mléko nebo smetana, snižuje účinky kofeinu jen na sliznici žaludku. Zpomaluje vyprazdňování žaludku i rychlost vstřebávání kofeinu. Účinky kávy se tak dostaví později a působí déle, nejsou ale o nic slabší.

6. BEZKOFEINOVÁ KÁVA JE ZDRAVĚJŠÍ

Odborné studie ukázaly, že kofein má řadu vlastností prospěšných našemu zdraví. Třeba  Evropský úřad pro bezpečnost potravin nedávno zveřejnil, že kofein zlepšuje sportovní výkon (vytrvalostní zátěž), pozornost nebo ostražitost.

Pokud ale kofein špatně snášíte nebo vám káva nedovolí v noci usnout, určitě byste měli jeho dávku snížit. Bezkofeinová káva vám umožní vychutnat si svůj oblíbený nápoj bez potíží.

7. KÁVA ŠKODÍ VAŠEMU ZDRAVÍ

Káva má v sobě více než 200 organismu prospěšných látek, slouží jako prevence třeba před Parkinsonovou chorobou. Díky množství antioxidantů má káva také kardioprotektivní a antiaterogenní účinky, podobně jako třeba zelený čaj.