Kofein a jeho pozitivní účinky: jak to skutečně je?

Káva je velmi rozporuplný nápoj. Zatímco jedni ji doslova milují, druzí kávu odsuzují jako nezdravou a přičítají jí spoustu negativních projevů v lidském těle a dokonce i nemocí. Ani vědci dlouhou dobu nemohli tento názor jasně vyvrátit nebo potvrdit, protože některé studie si vzájemně rozporovaly. Skutečný vliv kávy a kofeinu na lidské tělo tak byl dosud tajemstvím, nyní je ale jasno, jaký je konečný verdikt odborníků?
Nedokážete si bez kávy představit ráno na pracovišti? Instantní káva Nescafé Classic pro nápojové automaty postaví na nohy vás i vaše kolegy.

VERDIKT ZNÍ JASNĚ: KÁVA MŮŽE PRODLUŽOVAT ŽIVOT

Dvě poměrně renomované studie se konečně shodly ve svých výsledcích. Navíc si vzájemně potvrzují výsledek, přestože každá studie byla metodicky provedena jinak a na jiném zkušebním vzorku respondentů. Studie uvádějí, že skutečně kvalitní káva má na lidské tělo kladné účinky a za jistých okolností může dokonce prodlužovat život. Dokazuje to především studie výzkumníků Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny a Imperial College London, podle nich káva nejlépe působí jako prevence onemocnění oběhového systému a překvapivě i trávicího traktu.

KOFEIN VÁS POVZBUDÍ A CELKOVĚ STIMULUJE

Všichni to známe, jsme unaveni, ale potřebujeme ještě pracovat, takže si dáme kávu. Kofein v kávě obsažený je skvělým stimulantem – nejen, že dočasně potlačuje únavu, ale také zlepšuje koncentraci a zvyšuje bdělost. To jsou všechno přínosné benefity a pokud to s kávou nijak nepřeháníte, nemá kofein téměř žádný negativní vliv na vaše zdraví. Důležité je samozřejmě dávat si pozor na obsah kofeinu, proto je většinou lepší zvolit kávu s menším obsahem kofeinu – příliš vysoké dávky kofeinu totiž mohou způsobit takzvaný kofeinový šok.

KOFEIN

  • skvělý antioxidant, podle rozborů obsahují některé druhy kávy dokonce více antioxidantů než zelený čaj (kromě toho ale i zelený čaj obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek)
  • zvyšuje hladinu dopaminu, která odstartuje chemickou reakci v našem mozku a vyvolá pocit štěstí a spokojenosti. 
  • navozuje přátelskou atmosféru například při pracovní schůzce. 
  • napomáhá při rychlejším spalování tuků během cvičení. 

Pozor: Ovšem však obecně známo kofein má na spánek naopak negativní vliv. Více o potravinách, které zhoršují spánek se dozvíte v tomto článku.